Roskilde kommune og Sjællands universitetshospital, Roskilde har besluttet ,at der skal etableres en ny helikopterplatform/landingsplads på Hyrdehøj atletik stadions store græsplæne.

 

Det er primært fordi, der i Hyrdehøj området nu bliver etableret og bygget mange nye ældreboliger og nyt plejehjem, så der er vurderet ,at patienttransport og lægeassistance bliver så stort, at en ny helikopter plads kan betale sig.

Projektet der koster omkring 15 mio. kroner, vil starte op 1. april 2019 og forventes færdig omkring 01. oktober 2019. Der vil derfor være en hel byggerod og støj i denne periode..

Konsekvensen vil være, at klubbens kastegruppe (spyd, diskos og hammerkast) vil blive flyttet ud på græsplænen bag stadion, hvor der trods alt vil blive etableret et helt ny kastebur samt tilløbsbane til spyd.

Spørgsmål omkring projektet og konsekvenser for træningen, kontakt venligst klubbens formand Jesper...